knihy

Čítame knihy



Prvým a hneď veľkým podujatím bol 4-dňový festival letného čítania kníh v parku koncom leta 2014. Podnázov akcie znel Spolu medzi riadkami a padajúcimi hviezdami.

Naším spoločným cieľom v tejto aktivite je popularizácia čítania kníh, hlavne u mladých ľudí. Myslíme si, že v knihách sú kvalitné hodnoty, príbehy a poučenia, ktorými, pri ich dobrom výbere, môžeme nielen obohatiť svoj život, ale môžeme sa stať aj lepším spoločníkom, či spolupracovníkom.

Naša iniciatíva sa začala formovať na letnom čítaní kníh v parku v roku 2014. Cieľom podujatia bolo spojiť mladých ľudí prostredníctvom knihy atraktívnym spôsobom, a tak zvýšiť ich záujem a nadšenie pre knihy. Toto podujatie sme pripravovali dva mesiace a uskutočnilo sa na prelome augusta a septembra. Hlavným programom boli prednášky, diskusie, ale aj tvorivé dielne s pozvanými hosťami.

knihy

O ceste a živote spisovateľa nám porozprával Peter Karpinský, spisovateľ a vedúci Katedry slovenského jazyka na Prešovskej univerzite. Pokračovali sme zaujímavou diskusiou o slovenskom jazyku, jeho minulosti, súčastnosti a budúcnosti. Peter Karpinský postrehol, že po otvorení hraníc sa v naších mestách začali objavovať nápisy ako Shop, Butique a podobne, no postupne sme sa začali vracať k slovenčine. Viac si môžete pozrieť v rozhovore s ním tu.

Vzácnym hosťom bola Nora Baráthová, spisovateľka a historička, ktorá je Kežmarská rodáčka, a ktorá tu stále žije a pôsobí. Nora Baráthová napísala množstvo kníh a veľa z nich o histórii Kežmarku. Tu nájdete prehľad jej tvorby a nové knižky vydáva dodnes. Dlho pôsobila aj v mestskom zastupiteľstve a v kultúrnej komisii mesta. Ak niekoho zaujíma ako sa v detstve dostala ku písaniu, v tomto videu vám o tom porozpráva.

Prišla medzi nás aj Alžbeta Brčiaková, bývalá šéfredaktorka časopisu Stretnutia študentov Kežmarského gymnázia P. O. Hviezdoslava a ukázala a priučila nás v kurze umenia kaligrafie.

knihy

Nových čitateľov určite získal aj Daniel Dluhý, mladý režisér z Kežmarku, ktorý nám premietol svoj film Stará kniha nehrdzavie. Je to vhľad do života Pražských antikvariátov. Po filme sme opäť diskutovali.

Slovenská debatná asociácia nám najprv porozprávala čo debata vlastne je, čo znamená argumentácia, ale tiež nám predviedla aj ukážkovú debatu. Účastníci mali nakoniec možnosť debatovať aj navzájom medzi sebou o pozitívach a negatívach spoplatnenia vysokývh škôl na Slovensku.

Martin fečunda, ktorý vedie divadlo A predsa, nám dal možnosť stať sa na chvíľu hercami. Po úvodných cvičeniach sme spoločne pripravili a následne zahrali niekoľko divadelných aktivít priamo v uliciach centra.

knihy

Súčasťou festivalu bol nielen workshop, kde si účastníci si mohli vyrobiť vlastné zápisníky, skúsiť recyklovať papier, skladať origami, ale aj pohybové aktivity, slackline, bedminton, frisbee a mali pre seba lúku uprostred mesta na piknik. Snažili sme sa vytvoriť atmosféru v parku, ako ju môžme zažiť v Paríži alebo Londdýne. Program bol rozšírený aj kurz prvej pomoci s ukážkami od Viktórie Šutovej, ktorá je lokálna predsedníčka Mládeže červeného kríža. Tomáš Budziňák porozprával o práci redaktora televízie a disktutovai sme s ním o občianskom aktivizme.

Nasledovali menšie projekty pre knihy, ako napríklad podpora vzniku knižnej búdky, čitáreň na TEDx Kežmarok a ďalšie.