O nás

Iniciatíva Vlk, ktorý nikdy nespí je komunita ľudí s chuťou meniť svet k lepšiemu. Snažíme sa tvoriť, inšpirovať a rozvíjať proaktívnu občiansku spoločnosť. Rozvíjame cyklodopravu, venujeme sa spoločnosti, prírode, knihám, mladým ľuďom. Nebojíme sa projektov a výziev. Chceme neustále napredovať aby sme spoločne robili svet okolo nás lepším miestom pre život.

Vízia


Na začiatku bolo odhodlanie priniesť verejnosti možnosť robiť zmysluplnú činnosť pre druhých a tým tvoriť aktívnu občiansku spoločnosť. Priniesť do nej prístup ako sa to dá, meniť k lepšiemu, čestne a zodpovedne. Naším spoločným snom je rozbicyklovať Kežmarok, podporiť včely, podporiť čítanie kníh, spolupatričnosť medzi ľuďmi, čistota v prírode a meste,tiež zdravé potraviny a enviromentálne vzdelávacie aktivity. Ako to chceme dosiahnuť?


Náš názov vyjadruje neunávnú chuť robiť dobrô pre druhých a bol inšpirovaný skautingom a jeho zakladateľom Badenom-Powellom. A farba? Zelená, ako symbol trvalej udržateľnosti. Aktívnu občiansku spoločnosť rozvíjame hlavne činnosťou v nasledovných oblastiach:

  • Verejný priestor - cyklodoprava, chodci, mestské parky.
  • Kultúra - popularizácia čítania kníh, spolupatričnosť medzi ľuďmi.
  • Príroda - význam a podpora včiel, čistota prírody od odpadu, znižovanie množstva odpadu, jeho triedenie, ochrana prírody.
  • Vzdelávanie - organizovanie odborných seminárov, prednášok a diskusií na školách a verejnosti.
  • Komunitný rozvoj - vznik prvej komunitnej záhrady v Kežmarku.

Tím


Aké to je ráno ísť do školy, do práce, dýchať vzduch v meste, čakať v zápche na ceste, obed v školskej jedálni? Je svet okolo nás nemenný a my na neho len reagujeme? Alebo môžme byť proaktívny a meniť svet okolo nás? Záleží na tom kto sme a kým sa snažíme stať a čo robíme pre ľudí okolo nás. Tím iniciatívy Vlk ktorý nikdy nespí ma sen o aktívnej občianskej spoločnosti, ktorá chce byť tou zmenou, ktorú chceme vidieť a žiť okolo nás.

Dominik Jakub

Zakladateľ a koordinátor iniciatívy

Iniciatívu Vlk ktorý nikdy nespí som založil hneď po univerzite, lebo som mal túžbu urobiť čosi pre rodný Kežmarok a dokázať, že sa to dá.

Peter Bednarčík

Majster náradia

Vždy som chcel robiť niečo prospešné pre Kežmarok a Vlk mi túto možnosť ponúkol. Aj vďaka nemu som sa mohol veľa naučiť a stále sa učím nové veci, čo obohacuje moje znalosti. Moja vízia je ukázať ľudom aj iný spôsob života, než ako ničiť našu planétu, ničiť svoje zdravie a podobne. Budem rád ak ľudia zmenia svoje zmýšľanie aj v prospech ľudí okolo seba.

Filip Bajtoš

Hlavný správca dielne

V iniciatíve som správca dielne. Mojou úlohou je udržiavať cieľavedomý chod dielne a koordinovať tím ľudí, čo do nej prichádzajú. Som aj fotografom. Som vďačný za to, že môžem byť členom iniciatívy Vlk, ktorý nikdy nespí. Som mladý a učím sa tu nové veci, rozvíjam sa a tiež robím dobrú vec pre mesto Kežmarok.


Michal Kubičko

Hlavný koordinátor projektu Komunitná záhrada

Zaujímam sa o inšpiratívne projekty, myšlienky, ktoré sú prospešné verejnosti. No oveľa radšej s tými projektmi aktívne pomôžem. Mojou víziou je funkčná sieť navzájom si pomáhajúcich komunitných záhrad podľa permakulturálnych princípov. Medzi moje záujmy patrí hlavne pôvodné poľnohospodárstvo, spoznávanie prírody a učenie sa tradičným remeslám.

Martin Hudák

Hlavný koordinátor projektu Včely v meste

Mojou hlavnou úlohou v iniciatíve je koordinovať spolu s hlavným včelárom projekt včely v meste. Snažím sa aj pomáhať napĺňať sen o rozbicyklovaní Kežmarku a postaviť ho na nohy. Dosť som aktívni v prácach na komunitnej záhrade. Je mi jasné, že čo nikto neurobí, to sa samé nestane. Budem rád, keď sa k nám pridáte.

Martin Trajčík

Hlavný včelár

Moje zapojenie do iniciatívy najlepšie vyjadril slovami J. A. Komenský, ktorý povedal: "Z včelařství naučil jsem se přírodu více znáti a více milovati, než z mnoha knih učených". Za cieľ som si určil vzdelávanie a výchovu mladých včelárov. Školy, ale aj široká verejnosť má šancu nahliadnuť na fascinujúci svet včiel počas zážitkového dňa na vzdelávacej včelnici.

Kristína Jakubová

Vzťahy s verejnosťou

Myslím si, že komunitné projekty sú budúcnosťou našich miest a som rada, že môžem byť súčasťou iniciatívy, ktorá takéto projekty realizuje. Človek sa zároveň veľa naučí a má dobrý pocit,  že robí niečo pre svoje mesto, aby sa stalo lepším miestom pre život.
Páči sa ti, čo robíme? Zapoj sa aj ty a staň sa súčasťou príbehu! A hlavne rob tak, aby dobrô bolo :)

História


Máme za sebou väčšie aj menšie projekty, spoluprácu na aktivitách s ďalšími dobročinnými ľuďmi. Prvým a hneď veľkým podujatím bol 4-dňový festival letného čítania kníh v parku koncom leta 2014. Nasledovali menšie projekty, ako napríklad podpora vzniku knižnej búdky, čitáreň na TEDx Kežmarok, darovanie cyklostojana pre Kežmarské gymnázium a ďalšie.

Veľmi milou akciou bolo pozvanie detí z detského domova na Vianočnú akadémiu gymnázia, ktorá sa niesla v duchu spolupatričnosti, a kde počiatočné rozpaky vystriedali úsmevy a vzájomne sme sa obohatili programom, ktorý pripravili študenti gymnázia aj hostia.


Ďalšie projekty pribúdali podľa nápadov dobrovoľníkov, ktorí sa do iniciatívy zapájali. Sadenie stromčekov v lese, darovaný stojan na bicykle pre gymnázium, spolupráca na festivale Be Active!, Banane boulder king 2015, zber odpadu v prírode, prednáška s diskusiou na Enviro Ekotop filme pre žiakov škôl a ďalšie.

Sme aj členmi troch komisií pri mestskom zastupiteľstve pre volebné obdobie 2014-2018. Komisia kultúry a spoločenského života, Zdravotná komisia a Komisia urbanistiky a výstavby, životného prostredia, dopravy a verejných služieb.

Naše aktuálne projekty sú podrobne popísané pod jednotlivými kategóriami.

MédiáMédiá spoluvytvárajú verejnú mienku a spoločenské vedomie. Preto sú veľmi dôležité aj pri šírení myšlienok, snov a cieľov iniciatívy Vlk, ktorý nikdy nespí. Sme veľmi vďační za všetky mediálne výstupy, ktoré inšpirujú ďalších k zmene a nám dávajú vietor do plachiet.

Mediálne vstupy


Komunitná záhradka môže byť realitou

Partneri


Ďakujeme všetkým ľuďom dobrej vôle a špeciálne našim priaznivcom a podporovateľom. To, čo robíme pre druhých môžeme robiť len vďaka vám. Ste čarovní, a ceníme si vašu pomoc. Spoločne dokážeme byť zmenou, ktorú chceme vidieť vo svete okolo nás a tvoriť aktívnu občiansku spoločnosť.

Michal Malý

Cyklokoalícia. Tak, ako vlky v Yellowstonskom národnom parku zmenili tok riek tým, že spôsobili kaskádu zmien v potravinovom reťazci, rovnako aj Vlk, ktorý nikdy nespí, spôsobuje kaskádu pozitívnych zmien v  spoločnosti.

Tomáš Peciar

Cyklo Kuchyňa. Zelení vlci na bicykloch v Kežmarku mi robia radosť. Spoluprácu sme začali ich návštevou v Cyklo Kuchyni kedy chceli rady a tipy ako začať rozvíjať cyklodopravu a verejný priestor a ako vytvoriť komunitnú cyklo dielňu. Svojou činnosťou idú príkladom.

Nora Baráthová

Spisovateľka a historička. Kežmarok má ľudskú partiu takmer stále bdejúcich vlkov, ktorí potrebujú stále niečo vymýšľať, stále niečo robiť. Nehundrú ako väčšina Kežmarčanov, že v tomto meste nič nie je. Oni jednoducho vždy niečo robia.

Juraj Hipš

CEEV Živica. Vždy som rád, keď sa stretnem s človekom, ktorý svoje myšlienky na zlepšenie sveta navôkol premieňa v konkrétne činy. Dominik to robí s obrovským zápalom a presvedčením. Dokáže vytvoriť akčnú svorku, ktorá má jasnú víziu a vie ísť za ňou.

Veľmi si vážime podporu priamo od ľudí. Darovali ste nám už cez 100 starých bicyklov, finančné a materiálne príspevky. Vďaka vám je naša-vaša cyklo dielňa funkčne zariadená. Vďaka za aktívnu účasť na podujatiach, ktoré pre vás organizujeme. Ďakujeme aj všetkým podporovateľom z kampane na StartLabe!

Ďakujeme mestu Kežmarok za ústretový prenájom priestorov pre Cyklo dieľňu, kde máme aj organizačné zázemie. Vďaka za aktívnu spoluprácu, bez toho by sme nemohli byť činní.

Ďakujeme za spoluprácu na projekte Včely v meste cez grant adoptujsivcelu.sk. Pomáhate nám napĺňať našu snahu v enviromentálnej výchove pre školy a verejnosť cestou fascinujúceho života včiel.

Boli ste prvý, kto ochotne podporil realizáciu myšlienky Komunitného systému zdieľaných bicyklov v Kežmarku. Ďakujeme za pokračujúcu spoluprácu.


Pri výrobe stojanov potrebujeme rôzny železné profily a náradie do dielne. Ďakujeme za podporu a spoluprácu.

Rozvoj cyklodopravy v Kežmarku finančne podporila firma Unilever grantom 2.500€. Naučili sme sa ako realizovať projekt s grantom a ako komunikovať s donorom. Ďakujeme!

Ďakujeme Nadácii ESET za podporu projektu na oživenie našej komunity počas zimnej odstávky Žltých bicyklov.

Ďakujeme!