Jazdíme na bicykli

Jazdíme na bicykli



Na jeseň, v roku 2014, sme začali vyvíjať aktivity na rozvoj cyklodopravy. V prvom kroku sme sa boli učiť a inšpirovať v Bratislave, Prahe a Brne. S Cyklokoalíciou a Cyklo Kuchyňou, ktorí fungujú v Bratislave aktívne spolupracujeme. S nadšením pre bicykel ako dopravný prostriedok prišiel Dominik Jakub, po návšteve hlavného mesta Dánska, Kodane. Ako vyzerá cyklodoprava v Holandsku môžeme vidieť na tomto videu.

Naším spoločným cieľom v tejto aktivite je rozvoj trvalo udržateľnej multimodálnej integrovanej dopravy s dôrazom na cyklodopravu a chodcov. Každý predsa vie, že bicyklovanie je zdravé, veselé, rýchle a navyše neznečisťuje životné prostredie.

Vytvoriť komunitný systém zdieľaných bicyklov sme sa rozhodli po vzore Bratislavy. Spustili sme kampaň Druhá šanca starých bicyklov (plagát), ktoré sme chceli pretvoriť na tie zdieľané. Zároveň sme zháňali priestory na cyklo dielňu a grant. Oboje sa podarilo dotiahnuť, aj vďaka podpore verejnosti, do úspešného konca na jar 2015. Priestory máme od mesta vďaka plnej podpore zastupiteľstva a primátora.

Príprava zdieľaných bicyklov

Po zhodnotení súčasného stavu v doprave a príčin, prečo to tak je, sme začali niekoľko ďalších aktivít za našim snom o cyklodoprave. Prvá hromadná cyklo jazda, vo svete známa ako Critical Mass, sa konala 24. apríla 2015 (v Bratislave vtedy oslavovali 5. narodeniny cyklojázd) a opakuje sa každý posledný piatok v mesiaci. Cieľom je spájať ľudí, ktorí majú radosť z jazdy na bicykli a nadšenie šíriť ju ďalej. Teší nás, že jázd sa zúčastnújú všetky generácie cyklistov, mladí, rodičia s deťmi, ale aj starí rodičia.

Hromadná cyklo jazda Critical Mass

Zistili sme, že častým dôvodom nepoužívania bicykla sú drobné závady, častokrát napríklad len sfuknuté koleso. Na základe toho sme pred každou spoločnou jazdou pomáhali ľuďom s opravou bicykla. Túto aktivitu sme nakoniec transformovali, a dnes je z nej pravidelná cyklo dielňa, ktorá je verejná a koná sa raz týždenne.

Verejná cyklo dielňa a pomoc s opravou

S bicyklami sme organizovali a iniciovali aj iné špeciálne podujatia. Nočné cyklo jazdy sa konali hlavne v teplejších mesiacoch a prilákali predovšetkým mladých ľudí z mesta. Konala sa aj polnočná jazda, na ktorej sme odskúšali preteky po meste na okruhu a súťaže v obratnosti: zdvihnutie kladky zo zeme za jazdy, ztrýchlenie na 30 metrov, alebo kto dokáže stať na bicykli na jednom mieste. Konala sa aj tématická historická, či sviatočná cyklo jazda, ktoých cieľom bolo spojenie bicyklov a historických pamiatok v Kežmarku alebo aj cyklo jazda na deň otcov, keďže nás poväčšine práve oni naučili bicyklovať. Tiež sme zorganizovali netradičné cyklo preteky, na ktorých pretekári na štarte dostanú výseky mapy mesta s niekoľkými bodmi, ktorými majú prejsť v ľubovoľnom poradí.

Nočná historická cyklo jazda

Do konca novembra sa konalo 8 hromadných cyklo jázd Critical Mass (priemerná účasť 35 ľudí), 6 nočných (20), 3 tématické (15) a 2 preteky (20). Podľa našich odhadov, sú v Kežmarku 2. najväčšie cyklo jazdy na Slovensku v počte účastníkov a aktívne sa zapájajúcich podporovateľov cyklodopravy, sme na vás hrdí, ďakujeme.

2. najväčšie cyklo jazdy na Slovensku

Komunitný systém zdieľaných bicyklov sa nám však nepodarilo spustiť podľa plánu. Dostali sme vyše 100 bicyklov, nastriekali sme ich na jednotnú žltú farbu, opravili, otestovali, ale …. pokazili sa. Komponenty na nich sú staré a poškodené, rýchlo sa kazia a náročne servisujú. Ich problémový technický stav sme vyhodnotili ako nespôsobilý zdieľaného používania. Systém zdieľaných bicyklov plánujeme spustiť na jar 2016, keď sa nám podarí získať finančné prostriedky na nutné komponenty.

Môžete nás podpordpiť a aj vďaka vašej podpore môžú zdieľané bicykle fungovať. Ďakujeme.

Komunitný systém zdieľaných bicyklov

Vďačnou aktivitou bola hodina o cyklodoprave v 8. triede. Na základe našej skúsenosti si myslíme, že vysvetliť žiakom základných škôl súčasnú situáciu v doprave a jej možné riešenia, má zmysel. Chceme v tom pokračovať aj na jar v roku 2016. Program Zelená škola je dobrou možnosťou rozvoja pre ZŠ, kde majú aj tému cyklodopravy. Ako iniciatíva sme boli pozvaníj urobiť aj prednášku s diskusiou na Enviro Ekotop film 2015 pre žiakov základných a stredných škôl v Kežmarku. Vzdelávanie má, podľa nás, veľký význam pre budúcnosť spoločnosti.

Hodina o verejnom priestore a cyklodoprave

Aktuálne vytvárame v spolupráci s Cyklokoalíciou a mestom koncepciu cyklodopravy v Kežmarku. V roku 2016 budeme pokračovať v zabehnutých aktivitách a s Vašou podporou chceme spustitiť zdieľané bicykle yellowbikes.info. Na jar plánujeme silnou kampaňou rozbicyklovať čo najviac ľudí. Radi by sme Kežmarok zapojili do celonárodnej kampane Do práce na bicykli a školy v meste tiež do celonárodnej kampane Do školy na bicykli.

Cyko koncepcia Kežmarok